egy uj mania.a gumikarkoto.szep
es divatos,minden lany rajong erte.na jo.nem minden... foleg hogy kiderult,rakot okoz.igaz?vagy csak kitalaljak hogy csodbe menjen a gyar?
KA PVC lágyítására használt anyag, amitől rugalmasak lesznek a termékek, írja vonatkozó oldalán a Wikipédia. Padlóban, lambériában, műanyag burkolatokban és egyéb műanyag cikkekben is előfordulnak. A ftalátokkal lágyított PVC-t rendszeresen használják az egészségügyben (oxigénmaszkokhoz, katéterekhez, vértasakokhoz), és többek között gyermekjátékok készítéséhez is. A ftalátok megtalálhatók élelmiszerekben, flakonokban, ruhákban és műszaki cikkekben egyaránt, a számítógép műanyag részeitől kezdve a telefonkábelen át a kábelszigetelésekig, valamint csövek, autóalkatrészek, adalékanyagok, festékek, lőszerek és szerszámok műanyag részeiben is.
Veszélye: A nehezen lebomló ftalátok a legelterjedtebb szennyező anyagok, gyakorlatilag minden ember vérében, a hazai élővizekben és a házi porban is kimutatható ftalátszennyezés.
Hatásuk: Az Európai Unió korlátozza a ftalátok használatát és a felhasználható mennyiséget. Egyes ftalátok a hormonrendszert megkavarva korai pubertást okoznak, károsítják a férfiak szaporodási képességét és csökkentik a serdülő fiúk tesztoszteronszintjét, ami alacsony spermaszámhoz vezet, ezért összefüggésbe hozhatók a férfiak termékenységi problémáival. A ftalátok át tudnak jutni a placentán is, és a gyermeket már az anyaméhben is károsítják. A ftalát egyik típusa, a DEHP belégzéskor nincs káros hatással az egészségre, lenyelve viszont gyomorirritációt, hasmenést okozhat. A bőrrel való érintkezés hatásairól kevés az adat. Állatkísérletekben minimális vagy enyhe bőr- és szemirritációt okozott. Néhány esetben embereknél bőrirritációt, bőrérzékenységet írtak le, de ez nagyon ritkán fordult elő. A ftalátok rákkeltő hatása vitatott, ugyanakkor az ENSZ rákkutató szervezete, az IARC besorolta a DEHP vegyülettípust a lehetséges rákkeltő anyagok listájába. Az endokrin rendszert károsító hatásukat számos kutatás és az uniós besorolás is alátámasztja.Megkerestük a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságot is az ügyben, akik elmondták, hogy a RAPEX (a veszélyes termékek európai riasztási rendszere) rendszerben jelenleg nem szerepel az érintett karkötőkészítő szett. Egyébként az érintett termékhez hasonló jellegű termékeket az NFH Élelmiszer- és Vegyipari Laboratóriuma épp a közelmúltban – a tiltott lágyítószer tartalom miatt –vizsgált, azonban a minták a szabványban előírt követelményeket kielégítették, így nincs ok pánikra.
A veszélyes termékek európai riasztási rendszere, a RAPEX biztosítja a tagállamok és az Európai Bizottság közötti gyors információcserét, így ha bárhol Európában veszélyes terméket vonnak ki a forgalomból és/vagy hívnak vissza a fogyasztóktól, akkor az Unió egész területén hamar tudnak intézkedni. A RAPEX magyarországi kapcsolattartója a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság. Amennyiben a rendszerben a karkötők fényképpel és valamennyi beazonosításhoz szükséges adattal megjelennek veszélyes termékként, a hatóság haladéktalanul kiterjeszti ellenőrzéseit annak vizsgálatára is, hogy a hazai kereskedelemben fellelhetők-e az érintett termékek.